ROMAN CÍSAŘ – Srdečně blahopřejeme k 70. narozeninám.

Roman Císař je citlivý dramaturg, který prochází českým divadlem s tichostí sobě vlastní. Patří do generace mladých a neposlušných, kteří pod tíhou nadiktovaného smyslu divadelního umění pro člověka v socialistickém uspořádaní hledali cesty, jak připomenout scénickými prostředky, že existuje i jiná, i když velmi skrytá osobitá možnost přežít s upřímným pohledem na sebe sama. 

Dramaturgická představa Romana Císaře byla vždy skromným, ale o to víc výrazným apelem na různorodost života člověka v podmínkách veselých i velmi tragických. Groteskně-tragická situace lidí v událostech 20. století byla prostřednictvím jím vybraných dramatických textů významných domácích i světových autorů (zvláště francouzských, bez časového omezení) s nadhledem konfrontována s momentální situací „tady a teď“.  

Důvěra v herecké umění člověka, který umí se svým talentem nejen zacházet, ale jehož tvorba vytváří až metafyzický „otisk“, je pro Romana Císaře nejen inspirací, ale i logickou samozřejmostí. 

Narozen v Mělníku. V roce 1972 maturoval na gymnáziu v Praze, v roce 1978 ukončil státní zkouškou studium dramaturgie na Divadelní fakultě AMU. 1978-79 působil jako lektor v Divadle Na zábradlí, poté absolvoval roční základní vojenskou službu, v letech 1980-83 byl odborným asistentem v Divadelním ústavu Praha, 1983-86 dramaturgem Divadla Petra Bezruče v Ostravě, 1986-88 dramaturgem Divadla na Vinohradech, 1988-90 působil v Divadle E. F. Buriana. Od října 1990 do července 1997 byl dramaturgem činohry Národního divadla v Praze. Nabídku ředitele Činoherního klubu Vladimíra Procházky, aby se od divadelní sezony 1999/2000 stal dramaturgem Činoherní klubu, neodmítl a podílel se na řadě úspěšných titulů uplynulých dvaceti let, na knihách věnovaných historii našeho divadla a na časopisu Činoherní čtení. 

Roman Císař cítí, že slovo osamocené v soukromí člověka má velkou vypovídací hodnotu pro uchopení různorodosti lidského života, a chápe také, že vyjádření slova prostřednictvím herce dává sílu daleko silnější a hlubší nejen samotnému protagonistovi, ale i divákovi. Taková dramaturgická symbióza herce a diváka Romana Císaře přitahuje. 

Přitom je důležité připomenout i jeho vlastní dramatickou, překladatelskou a společenskou činnost. K jeho dramaturgickému počínání patří slušnost a tvůrčí, svobodný zápal pro scénický smysl a dramatický cit. 

Přejeme Romanovi Císařovi všechno nejlepší a hodně zdraví. 

 
ROMAN CÍSAŘ – Srdečně blahopřejeme k 70. narozeninám. 1_Roman_Cisar_PK. Roman Císař
Foto Pavel Kolský 2_Navrat_do_pouste_YO. Bernard-Marie Koltès: Návrat do pouště (2000)
Režie: Roman Polák
Emília Vášáryová a Barbora Hrzánová
Foto Yvona Odrazilová 3_Maska_a_tvar_YO. Luigi Chiarelli: Maska a tvář (2002)
Režie: Ladislav Smoček
Ondřej Vetchý a Ivana Chýlková
Foto Yvona Odrazilová 4_Ptakovina_PN. Milan Kundera: Ptákovina (2008)
Režie: Ladislav Smoček
Ondřej Vetchý, Lenka Skopalová a Jaromír Dulava
Foto Pavel Nesvadba 5_Ada_Fryntova_Cisar_Roman_PK. Ada Fryntová a Roman Císař při zkoušce Syngova Hrdiny západu (2007)
Foto Pavel Kolský 6_zkouska_Pred_zapadem_slunce_PK. Roman Císař, Vladimír Procházka a Ladislav Smoček při zkoušce Hauptmannova dramatu Před západem slunce (2013)
Foto Pavel Kolský 7_vystava_50_let_CK_IP. Josef Somr a Roman Císař na výstavě 50 let Činoherního klubu na Staroměstské radnici (2015)
Foto Ivan Prokop Výstava 50 let, Činoherní klub, Staroměstská radnice, Praha, výstava, divadlo. Martin Oliva, Radvan Pácl, Roman Císař a Joska Skalník na výstavě 50 let Činoherního klubu na Staroměstské radnici (2015)
Foto Ivan Prokop 9_Roman_Cisar_PK. Roman Císař
Foto Pavel Kolský